Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt genom dotterbolag bedriva verksamhet inom IT-området, försäljning av datorer, programvaror, telefonitjänster, lagring av datamaterial, tjänsteverksamhet och utbildning i anslutning till detta, äga och förvalta fast egendom och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 31 159 | 29 960 | 28 894 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 157 | 1 179 | -224 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 173 | 1 184 | -223 |
| Årets resultat (tkr) | 119 | 911 | 2 |
| Summa tillgångar (tkr) | 6 185 | 7 651 | 4 973 |
| Antal anställda | 14 | 13 | 12 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 31 159 | 29 960 | 28 894 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 157 | 1 179 | -224 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 173 | 1 184 | -223 |
| Årets resultat (tkr) | 119 | 911 | 2 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 176 | 331 | 485 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 6 009 | 7 320 | 4 487 |
| Tillgångar (tkr) | 6 185 | 7 651 | 4 973 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 583 | 2 114 | 1 203 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 60 | 60 | 60 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 4 542 | 5 477 | 3 710 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 6 185 | 7 651 | 4 973 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 650 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 14 | 13 | 12 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 226 | 2 305 | 2 408 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 0.5% | 3.9% | -0.8% |
| Soliditet | 26.3% | 28.2% | 25.1% |
| Kassalikviditet | 131.7% | 133.0% | 118.0% |
Loxodonta Stockholm AB ingår i en koncern med 6 bolag. Moderbolag är Loxodonta Sverige AB och koncernmoderbolag är Loxodonta Gruppen AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt genom dotterbolag bedriva verksamhet inom IT-området, försäljning av datorer, programvaror, telefonitjänster, lagring av datamaterial, tjänsteverksamhet och utbildning i anslutning till detta, äga och förvalta fast egendom och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.